Pekin Akupunktur
Akupunktur
Doğuşu
Tarihçesi
Tedavi
İğneler
Figürler 1
Figürler 2
Figürler 3
Figürler 4
Figürler 5
 
Hizmetlerimiz
Merkezimiz
Doktorumuz
Forum
 
EMail Kayıt
Duyurular

Tarihçe

Akupunktur, binlerce yıllık geçmişe dayanan bir tedavi yöntemidir. Çin Denizi'nin kuzey kıyılarında konumlanan verimli Sarı Irmak Ovası'nda doğmuştur.

Bu konuyu işleyen ilk tıp kitabı Nei Jing (Tıbbın Kriterleri), Hıristiyanlıktan iki yüz yıl Önce (İ.Ö. 200) kaleme alınmıştır ve hemen hemen 5000 yıllık bir gözlemler zincirini özetlemektedir. Gerçekte Nei Jing, ne efsanevi Sarı İmparator, ne de bir tek kişi tarafından derlenmiştir. Savaşan Devletler Dönemi'nin hekimleri tarafından, onların öncellerinin geliştirdiği tıbbi bilgiler kaydedilmiş, Qin (İ.Ö. 221-207) ve Han (İ.Ö. 206 - İ.S. 220) Hanedanlıkları döneminde yeniden gözden geçirilerek genişletilmiş ve Geleneksel Çin Tıbbı'nın temel teorilerini açıklayan önemli bir eser oluşmuştur. Bu eserde, özellikle Akupunktur ve Moksibasyon uzunca anlatılır ve kanal ve kollateraller ile noktalar, iğneler, manipülasyon teknikleri ve Akupunkturun indikasyonları ile kontrindikasyonları ayrıntılı olarak belirtilir.

Akupunktur süreç içinde tüm Çin İmparatorluğu'na yayılmış, sınırları aşarak Asya kıtasını kaplamış, özellikle Kore'de ve Japonya'da yaygınlık kazanmıştır. 17. yüzyıla doğru Avrasya ve Afrika sınırlarına dek uzandığı sırada, Batı dünyasının ilgisini çekmeye başlamıştır.

 

Ülkemizde Akupunktur

Ülkemizde 1970'li yılların başlarından itibaren Akupunktur uygulamasının başladığını biliyoruz. Başlangıçta kulaktan dolma bilgilerle ve el yordamıyla uygulanan bu yöntem, zamanla buna ilgi duyan bir avuç hekim arkadaşın kişisel gayretleriyle adını duyurmuştur. 1980'li yıllardan itibaren, Akupunkturun ülkemizde yaygınlaşmaya başladığını görüyoruz.

1980'li yılların ortalarından başlayarak bu konuya ilgi duyan hekim arkadaşlarımızın, bilgi ve becerilerini arttırmak amacıyla yurtdışına gittiklerini, ülkemize döndüklerinde de, donanımlarının verdiği heyecanla, büyük çabalar sarf ederek, Akupunkturun yurt çapında tanınmasında etkili olduklarını gözlüyoruz.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)'nün 1979 yılında kabul ettiği Akupunktur, ülkemizde 1991 yılında resmi olarak benimsenmiştir. Akupunktur Üst Komisyonunun gayretleri sonucu, Akupunktur bir tedavi yöntemi olarak, 29 Mayıs 1991 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen kabul edilmiştir.